V rámci spolupráce s žijící legendou české JUG komunity, Jardou Tulachem, vám přinášíme další díl ze série přednášek z velice zajímavého semináře MFF UK, který probíhal mezi lety 2021/2022. Jednotlivé přednášky Vám přinášíme každý týden dokud nevyčerpáme všech 20 poutavých hodin. Každý 90ti minutový díl poskytuje nejen vhled do jedinečného světa Truffle frameworku, GraalVM a generování native image. Zjistíte jak takový vývojářský Babylon vlastně funguje, jak se liší od standardního JDK a objevíte neocenitelné vývojářské nástroje z arzenálu ostřílených přednášejících odborníků.
14. GraalVM Insight a jak přispívat do projektů
Ve čtrnácté části pojďme nejprve dokončit povídání o GraalVM Insightu, který spojuje dvě unikátní vlastnosti GraalVM: interop a instrumentaci.
Napište si dynamickou podmínku do svého programu a v kritické situaci vygenerujte .hprof soubor – snímek paměti, zásobníku, atd. Takový soubor můžete analyzovat ve VisualVM, ale také jej lze zpracovat pomocí dynamických jazyků. A nejen to, také jej lze přehrát v libovolném debuggeru. Ať žije post-mortem ladění!
Od pětačtyřicáté minuty pak následuje povídání o tom, jak přispívat do Open Source projektů. Původně jsem tuto přednášku napsal pro NetBeans, ale zda se obecně platná. Doporučuji ji zvláště, budete-li chtít zápočet. Ten se totiž dává za přijatý pull request do nějaké GraalVM repozitoře. Nezapomeňte podepsat OCA – bez toho to nejde.


Tomáš Zezula – Veterán z NetBeans teamu, v posledních letech pracuje na GraalVM.

Štěpán Šindelář – Posledních 9 let člen teamu GraalVM. Současně pracuje na GraalPy, alternativní implementaci Pythonu založenou na GraalVM technologii.

Jaroslav Tulach – Známý tech influencer a zakladatel NetBeans, světoznámého Java IDE a platformy pro tvorbu desktopových aplikací v Javě. Autor knih jako Rich Client Programming: Plugging into the NetBeans Platform a Practical API Design. Autor Bck2Brwsr VM, Java Virtual Machine AOT nebo JIT transpilující Java classy do JavaScriptu. V současné době compiler engineer ve společnosti Enso.
Předchozí díly:
- https://jug.cz/serial-dynamicky-preklad-prakticky-13-14-debugger-profiler-a-spol-pro-kazdy-jazyk/
- https://jug.cz/serial-dynamicky-preklad-prakticky-12-14-vice-o-java-exacich/
- https://jug.cz/serial-dynamicky-preklad-prakticky-11-14-vygenerujte-si-exac-z-vasi-java-apky/
- https://jug.cz/serial-dynamicky-preklad-prakticky-10-14-volani-nativnich-knihoven-pomoci-truffle-nfi/
- https://jug.cz/serial-dynamicky-preklad-prakticky-9-14-reimplementace-skutecnych-jazyku/
- https://jug.cz/serial-dynamicky-preklad-prakticky-8-14-domluvte-se-mezi-jazyky-a-vasimi-datovymi-strukturami/
- https://jug.cz/serial-dynamicky-preklad-prakticky-7-14-promluvte-si-s-prekladacem-dsl-prace-s-pameti-kontrola-behu-a-knihovny
- https://jug.cz/serial-dynamicky-preklad-prakticky-6-14-promluvte-si-s-prekladacem-kese-abstraktni-syntakticke-stromy-a-dsl
- https://jug.cz/serial-dynamicky-preklad-prakticky-5-14-promluvte-si-s-prekladacem-profily-bioinformatika-a-predpoklady
- https://jug.cz/serial-dynamicky-preklad-prakticky-4-14-promluvte-si-s-prekladacem-direktivy
- https://jug.cz/serial-dynamicky-preklad-prakticky-3-14-jak-prekladaji-moderni-prekladace
- https://jug.cz/serial-dynamicky-preklad-prakticky-2-14/
- https://jug.cz/serial-dynamicky-preklad-prakticky-1-14/