V rámci spolupráce s žijící legendou české JUG komunity, Jardou Tulachem, vám přinášíme další díl ze série přednášek z velice zajímavého semináře MFF UK, který probíhal mezi lety 2021/2022. Jednotlivé přednášky Vám přinášíme každý týden dokud nevyčerpáme všech 20 poutavých hodin. Každý 90ti minutový díl poskytuje nejen vhled do jedinečného světa Truffle frameworku, GraalVM a generování native image. Zjistíte jak takový vývojářský Babylon vlastně funguje, jak se liší od standardního JDK a objevíte neocenitelné vývojářské nástroje z arzenálu ostřílených přednášejících odborníků.
11. Vygenerujte si EXáč z vaší Java apky
Jedenáctý příběh je věnován ukázce toho, jaká je Java skvělý systémový jazyk. Nejprve si vychválíme jazyk Go a podíváme se na to, co by Java ještě potřebovala, aby byla stejně dobrá. Ukážeme si jak takovou „native image“ pomocí NetBeans ladit. To by jako základní ukázka mohlo stačit.
Od čtyřicáté minuty se zaměříme na to, jak napsat Java JNI metody (ty, které volají do systému) v Javě. Ano, opět Java nad Javou. Díky tomu, že si část naší Java aplikace přeložíme do nativní knihovny, tak pak můžeme efektivněji pracovat s daty z jiných Céčkových knihoven.
Na závěr (od 65-té minuty) nám Tomáš Zezula poví o rozdílu mezi jargraalem a libgraalem. O tom, jak překládá Graal překladač napsaný v Javě do nativní knihovny. Jaké překážky u toho musel překonat a jaké to má výsledné výhody.


Tomáš Zezula – Veterán z NetBeans teamu, v posledních letech pracuje na GraalVM.

Štěpán Šindelář – Posledních 9 let člen teamu GraalVM. Současně pracuje na GraalPy, alternativní implementaci Pythonu založenou na GraalVM technologii.

Jaroslav Tulach – Známý tech influencer a zakladatel NetBeans, světoznámého Java IDE a platformy pro tvorbu desktopových aplikací v Javě. Autor knih jako Rich Client Programming: Plugging into the NetBeans Platform a Practical API Design. Autor Bck2Brwsr VM, Java Virtual Machine AOT nebo JIT transpilující Java classy do JavaScriptu. V současné době compiler engineer ve společnosti Enso.
Předchozí díly:
- https://jug.cz/serial-dynamicky-preklad-prakticky-10-14-volani-nativnich-knihoven-pomoci-truffle-nfi/
- https://jug.cz/serial-dynamicky-preklad-prakticky-9-14-reimplementace-skutecnych-jazyku/
- https://jug.cz/serial-dynamicky-preklad-prakticky-8-14-domluvte-se-mezi-jazyky-a-vasimi-datovymi-strukturami/
- https://jug.cz/serial-dynamicky-preklad-prakticky-7-14-promluvte-si-s-prekladacem-dsl-prace-s-pameti-kontrola-behu-a-knihovny
- https://jug.cz/serial-dynamicky-preklad-prakticky-6-14-promluvte-si-s-prekladacem-kese-abstraktni-syntakticke-stromy-a-dsl
- https://jug.cz/serial-dynamicky-preklad-prakticky-5-14-promluvte-si-s-prekladacem-profily-bioinformatika-a-predpoklady
- https://jug.cz/serial-dynamicky-preklad-prakticky-4-14-promluvte-si-s-prekladacem-direktivy
- https://jug.cz/serial-dynamicky-preklad-prakticky-3-14-jak-prekladaji-moderni-prekladace
- https://jug.cz/serial-dynamicky-preklad-prakticky-2-14/
- https://jug.cz/serial-dynamicky-preklad-prakticky-1-14/